WYCIECZKA NA ROZTOCZE
Dzień I – 12 czerwca
W drogę wyruszyliśmy o godzinie siódmej rano. Na godzinę 11:00 dotarliśmy do Zamościa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera. Na początku uczestniczyliśmy w zajęciach przyrodniczych „Odlotowi mieszkańcy ZOO”. Podczas dwugodzinnych warsztatów poznaliśmy różnorodnośą‡ biologiczną latających mieszkańców ZOO, rozpoznawaliśmy gatunki ptaków na podstawie piór, a później wybraliśmy się na spacer, odwiedzając między innymi: małpiarnię, motylarnię, woliery ptaków, na wybiegi zebr, antylop, dzików. Po krótkiej przerwie na zakup pamiątek udaliśmy się na Rynek Wielki w Zamościu. Z rynku poszliśmy z przewodnikiem do katedry zaprojektowanej przez Bernardo Morando,a ufundowanej przez Jana Zamoyskiego. Następnie podziwialiśmy fortyfikacje (tutaj odważni ą‡wiczyli strzelanie z łuku) oraz Rynek Wodny z fontanną. Na koniec wróciliśmy na Rynek Wielki, aby oglądaą‡ zabytkowe kamienice i Ratusz z wachlarzowymi schodami. Nieco strudzeni usiedliśmy pod parasolami (padał niewielki deszczyk) zajadając lody i gofry.
Późnym popołudniem dotarliśmy do Krasnobrodu. Tu zakwaterowaliśmy się w Ośrodku Wypoczynkowym ANNA. Najbardziej wytrwali wieczorem wybrali się na spacer nad zalew.
Dzień II – 13 czerwca
Wycieczkową trasę rozpoczęliśmy o godzinie dziewiątej od zwiedzania Krasnobrodu. Tu odwiedziliśmy Kościół Nawiedzenia NMP z zespołem klasztornym, Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, Muzeum Wieńców Dożynkowych i Ptaszarnię. Następnie autokarem przemieściliśmy się do Kaplicy na Wodzie zwanej Kaplicą Objawień, pod którą bije cudowne źródełko, gdzie zaczerpnęliśmy wody o uzdrawiających właściwościach. Kolejną atrakcją było podziwianie Krasnobrodu z wieży widokowej usytuowanej w kamieniołomie.Kilkanaście kilometrów dalej odwiedziliśmy dwa rezerwaty przyrody: Czatowe Pole i Szumy na Tanwi. Dotleniliśmy się podczas długiego spaceru wzdłuż rzek Jeleń (z wodospadem), Sopot i Tanew. Podczas wędrówki mijaliśmy kolejne progi rzeczne. Ścieżka przyrodniczo- dydaktyczna „Nad Tanwią”, którą wędrowaliśmy, uznana została jako jeden z „7 Cudów Polskiej Natury”.W Suścu z okien autokaru oglądaliśmy pomnik Pawlaka i Kargula. W trakcie drogi powrotnej do Krasnobrodu Odwiedziliśmy Piekiełko na Wzgórzu Kamień.
To był bardzo wyczerpujący dzień. Jednak po posiłku i krótkim odpoczynku znaleźliśmy jeszcze siły na grę w piłkę i ognisko. Najaktywniejsi zakończyli dzień spacerem uliczkami Krasnobrodu.
Dzień III – 14 czerwca
Po śniadaniu pożegnaliśmy się z sympatycznymi gospodarzami ośrodka i udaliśmy się do Zwierzyńca. Tu odbyliśmy kolejną pieszą wyprawę ścieżką dydaktyczną na Bukową Górę. Po drodze mijaliśmy „Głaz Papieski” i Pomnik Pamięci Poległych Leśników”. W trakcie wędrówki wykonywaliśmy szereg praktycznych ą‡wiczeń. Mierzyliśmy poziom hałasu, czy długośą‡ powalonej jodły.
Po powrocie do Zwierzyńca odbyliśmy spacer, na trasie którego znalazły się Kościół „na wodzie”, Zwierzyńczyk (piękny park z roślinami wodnymi) i chyba jedyny na świecie pomnik szarańczy. Na koniec udaliśmy siędo Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie odbyliśmy swoista wyprawę w Świat Roztocza w formie multimedialnego spektaklu. Na tym zakończyliśmy wizytę w krainie jodły, buku i tarpana. Wracając przez Szczebrzeszyn mogliśmy pozdrowią‡ chrząszcza, który wcale nie ukrył się w trzcinie, ale powitał nas na Rynku. W Chełmie zatrzymaliśmy się na szybki posiłek w McDonald’s, a wieczorem spotkaliśmy się ze stęsknionymi rodzicami przy szkole.
Program wycieczki opracowała Pani A. Borowik. Piękno Roztocza z czterdziestoma pięcioma grzecznymi uczestnikami z klas IV- VI podziwiały Panie: I.Markowska, A. Wołosiuk K. Zukowska i E. Brodacka.
E. Brodacka
WYNIKI GMINNEGO KONKURSU
PIOSENKI ANGIELSKIEJ I ROSYJSKIEJ
Zgodnie z harmonogramem uroczystości szkolnych 6 czerwca 2017 r. odbył się Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej i Rosyjskiej. Z tej okazji już po raz trzeci gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół.
I miejsce w konkursie zajął uczeń kl. V, A. Chaber z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach, który przepięknie zaśpiewał piosenkę Michała Szpaka „Color of your life”.
II miejsce otrzymała A. Zalewska ze Szkoły Podstawowej im. J.U. Niemcewicza w Neplach, która bardzo ładnie wykonała piosenkę pt. « Ðллилуйѫ.
III miejsce zajęła uczennica naszej szkoły P. Soczewko z kl. V, która zaśpiewała piosenkę Eda Sheerana “Perfect”.
W tej kategorii wiekowej jury przyznało także dwa wyróżnienia.
I wyróżnienie otrzymała uczennica kl. V, W. Demczuk ze Szkoły Podstawowej
im. J.U. Niemcewicza w Neplach, zaś II wyróznienie W. Powroźnik z Zespołu Placówek Oświatowych SP im. K. Makuszyńskiego w Piszczacu. Obie uczennice zaśpiewały piosenki w j. angielskim.
W młodszej kategorii wiekowej, czyli klasach I-III:
I miejsce otrzymała uczennica z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach
A. Bojarska, która zaśpiewała piosenkę pt. «ÐšÐ°Ñ‚юша«.
II miejsce zajęły uczennice kl. IIIB, D. Mróz, Z. Sandomierz i M. Szymańska
z naszej szkoły, które również zaśpiewały w j. rosyjskim.
III miejsce przyznano uczennicom Zespołu Placówek Oświatowych SP im. K. Makuszyńskiego w Piszczacu, L. Najdyhor, W. Hubczuk i Ł. Czyżak, za bardzo ładne wykonanie piosenki „I like surfing”.
Sponsorami nagród w konkursie byli: Wójt Gminy Terespol, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. O nagłośnienie zadbał Pan M. Soczewko, wieloletni przyjaciel naszej szkoły. Galę finałową, podczas której zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody poprowadzili członkowie SamorząduUczniowskiego, K. Sowa z kl. IVA oraz D.Mincewicz z kl. VI. Uczestników do konkursu przygotowali nauczyciele j. rosyjskiego E. Gójska, J. Szydło i A. Wołosiuk, oraz j. angielskiego: R. Mackiewicz, G. Puczka i I. Markowska.
Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy, a opiekunom i sponsorom nagród pięknie dziękujemy.
I. Markowska
A. Wołosiuk
„Cała szkoła je zdrowe śniadanie”
We wtorek 30 maja 2017 r. Samorząd Uczniowski zorganizował piknik pod
hasłem „Cała szkoła je zdrowe śniadanie”. Celem spotkania było wzbogacenie naszej
wiedzy o zdrowiu człowieka i właściwym odżywianiu. Temat ten nie jest nam obcy
ponieważ cała szkoła uczestniczy w akcji picia mleka, a uczniowie klas II-III chrupią
warzywa i piją soki owocowe. W tym wyjątkowym dniu przewodniczący Samorządu
Uczniowskiego serdecznie powitał na uroczystości Panią Dyrektor, wychowawców
klas, nauczycieli oraz kolegów i koleżanki. W sposób szczególny przywitał naszego
gościa Panią Agnieszkę Drab z Kobylan, która nie tylko zapoznała nas z zasadami
zdrowego odżywiania i uświadomiła znaczenie witamin dla zdrowia człowieka, ale
opowiedziała o swojej pracy i zainteresowaniach. Bardzo nam się podobała piramida
zdrowego żywienia, którą wykonała z liny i świeżych produktów.
Aby potwierdzią‡, że „Sport to zdrowie” i że „W zdrowym ciele jest zdrowy
duch” wszyscy wzięli udział w rozgrzewce przy muzyce, którą poprowadzili
uczniowie klasy V: O. Flaga i W. Moroz. Około godz.10 wszyscy wspólnie rozłożyli
swoje koce na placu szkolnym i rozpoczęli zdrowe śniadanie. W koszach
piknikowych uczniów nie zabrakło owoców, warzyw, soków, kanapek oraz
zdrowych przekąsek.
Nasz wspólny posiłek był wspaniały, przepyszny i zdrowy.
Z przyjemnością to powtórzymy. Zapamiętamy też, że śniadanie to najważniejszy
posiłek dnia, daje energię na cały dzień i powoduje, że organizm ma siłę do pracy
i nauki.
I. Markowska
A. Wołosiuk
Z wizytą u naszych sąsiadów
O tym, jak ważna dla mieszkańców naszego regionu jest znajomośą‡ historii, kultury oraz języka naszych wschodnich sąsiadów przekonaliśmy się osobiście 19 maja 2017 r. zwiedzając Brześą‡ wraz z opiekunami p. D. Tarkowską i p. A.Wołosiuk. Żeby przekroczyą‡ granicę tego państwa musieliśmy wyrobią‡ paszporty, wizy i przejśą‡ kontrolę graniczną. Podróż do Brześcia trwała zaledwie 40 min, co nas bardzo zdziwiło. Aby kupią‡ pamiątki z podróży musieliśmy wymienią‡ w kantorze zakupione w Polsce dolary na ruble. Naszą niezwykłą podróż zaczęliśmy lekcją przyrodniczą w Puszczy Białowieskiej, której częśą‡ znajduje się po stronie polskiej. Poznaliśmy jej historię i dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta w niej zamieszkują. Następnie udaliśmy się na spotkanie z Dziadkiem Mrozem, który mimo natłoku zaj깇 przywitał się z nami, porozmawiał i zaśpiewał piosenkę w języku polskim. Jego pomocnik (gnom) oprowadził nas po jego kilkunasto hektarowej posiadłości, pokazał domek Śnieżynki i miejsce gdzie znajdują się listy od dzieci z całego świata. Mieliśmy okazję spróbowaą‡ blinów – tradycyjnego dla kuchni rosyjskiej dania,symbolizującego słońce. Każdy z nas opuścił to miejsce z uśmiechem na ustach oraz gościńcem w rekach. W celu przybliżenia historii naszego regionu udaliśmy się do Twierdzy Brześą‡. Tam zobaczyliśmy jej ruiny zachowane po II wojnie światowej. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie w Bramie Terespolskiej. Naszą szczególną uwagę zwrócił stojący w samym centrum pomnik żołnierza oraz wieczny ogień poświęcony pamięci bohaterów II wojny światowej. Widzieliśmy na własne oczy miejsce, gdzie rzeka Mochawiec wpływa do rzeki Bug. Byliśmy w cerkwi św. Mikołaja i przechodziliśmy przez bramę z której wydobywały się zapierające dech w piersiach odgłosy strzałów oraz słowa rosyjskich pieśni patriotycznych. Byliśmy w muzeum kolejnictwa, gdzie mogliśmy się wcielią‡ w rolę maszynisty. Wszędzie widzieliśmy napisy w języku rosyjskim, które dzięki znajomości alfabetu rosyjskiego tzw. cyrylicy mogliśmy bez problemu odczytaą‡. Wykorzystując słownictwo poznane na zajęciach j. rosyjskiego witaliśmy się i żegnaliśmy się, kupowaliśmy lody na wagę, zamawialiśmy dania w jednym z bistro oraz kupowaliśmy pamiątki. Dzięki panu przewodnikowi, który tak ciekawie opowiadał oraz opiekunom dzień ten pozostanie w naszej pamięci na bardzo, bardzo długi czas.
A. Wołosiuk
„Majowe święta w naszej szkole”
Początek maja obfituje w różne święta. 1 maja to Święto Pracy, 2 maja to Święto Flagi, 3 maja - 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jest to ważny dla każdego Polaka dzień . Jest to data uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. W tym dniu każdy patriota wywiesza biało-czerwoną flagę. W naszej szkole obchody tego święta odbyły się 4 maja 2017 r. i były równie uroczyste. Przedstawiciele SU: D. Mincewicz, A. Szubska i U. Kępka pod opieką p. M. Mikołajczak przybliżyli najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. W tym dniu lekcje odbyły się w innej formie niż zwykle. Uczniowie mieli możliwośą‡ pracy w grupach i zespołach. W zajęcia wplecione były elementy muzyczne, plastyczne, techniczne i informatyczne. Uczniowie w swoich salach słuchali pieśni patriotycznych, wykonywali biało-czerwone chorągiewki, oglądali prezentacje multimedialne i animacje: Konstytucja 3 Maja, Jan Matejko- Konstytucja 3 maja 1791. Tego dnia odbył się konkurs „Pięknego śpiewania pieśni patriotycznych”. Klasy I-III uczyły się piosenki „Jak długo na Wawelu”, a klasy IV- VI „Polska flaga”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie obchodów odbył się uroczysty przemarsz ulicami Małaszewicz.
Mamy nadzieję, że ten dzień zostanie na długo w pamięci naszych uczniów i że będzie to niezapomniana lekcja historii.
M. Mikołajczak
A. Wołosiuk
I. Markowska