WYCIECZKA NA ROZTOCZE
Dzień I – 12 czerwca
W drogę wyruszyliśmy o godzinie siódmej rano. Na godzinę 11:00 dotarliśmy do Zamościa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera. Na początku uczestniczyliśmy w zajęciach przyrodniczych „Odlotowi mieszkańcy ZOO”. Podczas dwugodzinnych warsztatów poznaliśmy różnorodnośą‡ biologiczną latających mieszkańców ZOO, rozpoznawaliśmy gatunki ptaków na podstawie piór, a później wybraliśmy się na spacer, odwiedzając między innymi: małpiarnię, motylarnię, woliery ptaków, na wybiegi zebr, antylop, dzików. Po krótkiej przerwie na zakup pamiątek udaliśmy się na Rynek Wielki w Zamościu. Z rynku poszliśmy z przewodnikiem do katedry zaprojektowanej przez Bernardo Morando,a ufundowanej przez Jana Zamoyskiego. Następnie podziwialiśmy fortyfikacje (tutaj odważni ą‡wiczyli strzelanie z łuku) oraz Rynek Wodny z fontanną. Na koniec wróciliśmy na Rynek Wielki, aby oglądaą‡ zabytkowe kamienice i Ratusz z wachlarzowymi schodami. Nieco strudzeni usiedliśmy pod parasolami (padał niewielki deszczyk) zajadając lody i gofry.
Późnym popołudniem dotarliśmy do Krasnobrodu. Tu zakwaterowaliśmy się w Ośrodku Wypoczynkowym ANNA. Najbardziej wytrwali wieczorem wybrali się na spacer nad zalew.
Dzień II – 13 czerwca
Wycieczkową trasę rozpoczęliśmy o godzinie dziewiątej od zwiedzania Krasnobrodu. Tu odwiedziliśmy Kościół Nawiedzenia NMP z zespołem klasztornym, Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, Muzeum Wieńców Dożynkowych i Ptaszarnię. Następnie autokarem przemieściliśmy się do Kaplicy na Wodzie zwanej Kaplicą Objawień, pod którą bije cudowne źródełko, gdzie zaczerpnęliśmy wody o uzdrawiających właściwościach. Kolejną atrakcją było podziwianie Krasnobrodu z wieży widokowej usytuowanej w kamieniołomie.Kilkanaście kilometrów dalej odwiedziliśmy dwa rezerwaty przyrody: Czatowe Pole i Szumy na Tanwi. Dotleniliśmy się podczas długiego spaceru wzdłuż rzek Jeleń (z wodospadem), Sopot i Tanew. Podczas wędrówki mijaliśmy kolejne progi rzeczne. Ścieżka przyrodniczo- dydaktyczna „Nad Tanwią”, którą wędrowaliśmy, uznana została jako jeden z „7 Cudów Polskiej Natury”.W Suścu z okien autokaru oglądaliśmy pomnik Pawlaka i Kargula. W trakcie drogi powrotnej do Krasnobrodu Odwiedziliśmy Piekiełko na Wzgórzu Kamień.
To był bardzo wyczerpujący dzień. Jednak po posiłku i krótkim odpoczynku znaleźliśmy jeszcze siły na grę w piłkę i ognisko. Najaktywniejsi zakończyli dzień spacerem uliczkami Krasnobrodu.
Dzień III – 14 czerwca
Po śniadaniu pożegnaliśmy się z sympatycznymi gospodarzami ośrodka i udaliśmy się do Zwierzyńca. Tu odbyliśmy kolejną pieszą wyprawę ścieżką dydaktyczną na Bukową Górę. Po drodze mijaliśmy „Głaz Papieski” i Pomnik Pamięci Poległych Leśników”. W trakcie wędrówki wykonywaliśmy szereg praktycznych ą‡wiczeń. Mierzyliśmy poziom hałasu, czy długośą‡ powalonej jodły.
Po powrocie do Zwierzyńca odbyliśmy spacer, na trasie którego znalazły się Kościół „na wodzie”, Zwierzyńczyk (piękny park z roślinami wodnymi) i chyba jedyny na świecie pomnik szarańczy. Na koniec udaliśmy siędo Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie odbyliśmy swoista wyprawę w Świat Roztocza w formie multimedialnego spektaklu. Na tym zakończyliśmy wizytę w krainie jodły, buku i tarpana. Wracając przez Szczebrzeszyn mogliśmy pozdrowią‡ chrząszcza, który wcale nie ukrył się w trzcinie, ale powitał nas na Rynku. W Chełmie zatrzymaliśmy się na szybki posiłek w McDonald’s, a wieczorem spotkaliśmy się ze stęsknionymi rodzicami przy szkole.
Program wycieczki opracowała Pani A. Borowik. Piękno Roztocza z czterdziestoma pięcioma grzecznymi uczestnikami z klas IV- VI podziwiały Panie: I.Markowska, A. Wołosiuk K. Zukowska i E. Brodacka.
E. Brodacka