• 16/05/2017

„Majowe święta w naszej szkole”

Obrazy newsów: majoweswieta.jpg

Początek maja obfituje w różne święta. 1 maja to Święto Pracy, 2 maja to Święto Flagi, 3 maja - 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.  Jest to ważny dla każdego Polaka dzień . Jest to data uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. W tym dniu każdy patriota wywiesza biało-czerwoną flagę. W naszej szkole obchody tego święta odbyły się 4 maja 2017 r. i  były równie uroczyste. Przedstawiciele SU: D. Mincewicz, A. Szubska i U. Kępka pod opieką p. M. Mikołajczak przybliżyli najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. W tym dniu lekcje odbyły się w innej formie niż zwykle. Uczniowie mieli możliwośą‡ pracy w grupach i zespołach. W zajęcia wplecione były elementy muzyczne, plastyczne, techniczne  i informatyczne. Uczniowie w swoich salach słuchali pieśni patriotycznych, wykonywali biało-czerwone chorągiewki, oglądali prezentacje multimedialne i animacje: Konstytucja 3 Maja, Jan Matejko- Konstytucja 3 maja 1791. Tego dnia odbył się konkurs „Pięknego śpiewania pieśni patriotycznych”. Klasy I-III uczyły się piosenki „Jak długo na Wawelu”, a klasy IV- VI „Polska flaga”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie obchodów odbył się uroczysty przemarsz ulicami Małaszewicz.

Mamy nadzieję, że ten dzień zostanie na długo w pamięci naszych uczniów i że będzie to niezapomniana lekcja historii.

M. Mikołajczak

A. Wołosiuk