W poniedziałek 30 września uczciliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszystkie dziewczynki i panie życzyły chłopcom spełnienia marzeń, cudownych chwil spędzonych w gronie przedszkolnych przyjaciół i wszystkiego, co najlepsze. Towarzyszyły nam tańce i śpiewy. Głośno rozbrzmiało obowiązkowe „Sto lat!”. Oczywiście każdy chłopiec otrzymał też drobny upominek i legitymację Superchłopaka.
DZIEŃ KROPKI
Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto odwagi, kreatywności i wiary we własne możliwości obchodzone 15 września. Wszystko za sprawą Vasthi, głównej bohaterki książeczki dla dzieci "The Dot" Petera Reynoldsa. Utwór opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Opowieśą‡ o Vasthi zatacza coraz szersze kręgi. W tym roku nasza szkoła i przedszkole po raz pierwszy dołączyły do świętowania Dnia Kropki. Dzieci nie tylko poznały bohaterkę ale także miały możliwośą‡ podjęcia wielu twórczych działań. Każdy mógł wyrazią‡ siebie w dowolny sposób. Tego dnia w każdej z grup przedszkolnych królowały zabawy muzyczne, taneczne, plastyczne, ruchowe, językowe, matematyczne. Każdy mógł wybraą‡ taką aktywnośą‡, jaka sprawia mu najwięcej frajdy. Najważniejsza była dobra zabawa, a symboliczne kolorowe kropki zagościły w na dziecięcych ubrankach, pracach plastycznych i elementach dekoracyjnych w salach.
Początek jesieni to doskonały czas na zabawy, spacery i wycieczki na świeżym powietrzu. Naszą tradycją stały się już coroczne wyjazdy przedszkolaków do gościnnego gospodarstwa agroturystycznego Dolina Zapomnienia w malowniczym Kodniu. To tutaj dzięki gościnności naszej gospodyni Pani Ani Filipowicz, zaangażowaniu wszystkich pracowników przedszkola oraz nieocenionej pomocy rodziców Perełki, Bursztynki i Kryształki spędziły niezapomniane chwile, ciesząc się urokami jesieni i poznając stare, ludowe tradycje. W środę 25 września przedszkolaki miały okazję pohasaą‡ na świeżym powietrzu, pospacerowaą‡ brzozową aleją, odbyą‡ przejażdżkę bryczką ulicami Kodnia. Miały także okazję poobserwowaą‡ zwierzęta hodowlane. Szczególną sympatię przedszkolaków zyskał młody źrebaczek.
Jednak najważniejszym celem naszej wizyty w Kodniu było świętowanie znanej ludowej tradycji Dokopin. Ciesząc się z bogatych zbiorów mieszkańcy regionów wiejskich spotykali się dawniej, aby wspólnie uczcią‡ koniec jesiennych prac na polach. To święto zwykle odbywało się przy ognisku, gdzie wspólnie pieczono i smakowano jesienne dary. Nasze przedszkolaki zanim posmakowały pieczonych ziemniaczków utrwaliły sobie najważniejsze wiadomości na ich temat. Nie mogło też zabraknąą‡ wesołych zabaw, takich jak rzucanie ziemniakiem do celu, czy zbieranie ziemniaków na czas. Wspólny posiłek: gorąca kiełbaska i oczywiście z pieczony ziemniak w roli głównej smakowicie zakończyły nasze Dokopiny.
Radosne obchody Dnia Przedszkolaka to święto, które w kalendarzu wydarzeń przedszkolnych gości od niedawna. Po raz pierwszy obchodzone było w 2010 r. w Łodzi, ale bardzo szybko osiągnęło zasięg ogólnopolski. Nasi wychowankowie 20 września 2019 r. już po raz kolejny uczcili Święto Przedszkolaków, biorąc udział w wielu zabawach oraz prezentując swoje umiejętności wokalne i taneczne. Kryształki, Bursztynki i Perełki już od samego rana bawiły się ze śpiewem na ustach i radością w serduszkach. Nie zabrakło też czasu na refleksje, dotyczące ważnej roli bycia dzielnym przedszkolakiem oraz życzenia składane kolegom i koleżankom. Z okazji tego ważnego święta dzieci otrzymały emblematy, dyplomiki i słodkie niespodzianki, a także moc życzeń od pracowników przedszkola i rodziców.
BĄDŹMY BEZPIECZNI- SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Trzy grupy przedszkolne: 3,4-latki: Perełki; 4,5,6-latki: Bursztynki i 6-latki: Kryształki drugiego września powitały nowy rok szkolny. Zatem już od tygodnia nasze przedszkole wypełnione jest PRAWDZIWYMI SKARBAMI, a troska o ich bezpieczeństwo jest naszym priorytetem.
Kształtowanie wśród wychowanków przedszkola właściwych postaw i nawyków oraz praktyczne doskonalenie umiejętności reagowania w sytuacjach zagrożenia jest bardzo istotne dla zachowania bezpieczeństwa i wymaga zaangażowania przede wszystkim ze strony rodziców, osób bliskich dzieciom oraz wszystkich pracowników przedszkola. Warto skorzystaą‡ także ze wsparcia instytucji, które czuwają nad bezpieczeństwem ludzi i utrzymaniem porządku publicznego.
Dlatego w piątek 6 września odwiedził nas wyjątkowy gośą‡ – pan Policjant. Opowiadał on przedszkolakom o właściwym i bezpiecznym zachowaniu podczas zabaw w domu, przedszkolu oraz na placu zabaw. Warto zadbaą‡ o to, by to spotkanie zainspirowało nas wszystkich do zgłębiania zagadnień bezpieczeństwa i ujednolicenia oddziaływań wychowawczych domu i przedszkola w tym zakresie.
Bardzo dziękujemy naszemu dzielnicowemu asp. szt. Januszowi Drygulskiemu za pouczającą wizytę i z niecierpliwością oczekujemy kolejnego spotkania.
POLUBIĆ PRZEDSZKOLE- SPOTKANIA ADAPTACYJNE
Przekroczenie progu przedszkola jest momentem przełomowym nie tylko dla dziecka rozpoczynającego edukację, ale również dla jego rodziców. Aby zminimalizowaą‡ stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu 27 i 28 sierpnia zaprosiliśmy nasze przedszkolaki wraz z rodzicami do zwiedzenia placówki, zapoznania się z kadrą przedszkola oraz do wspólnych zabaw. Dzieci nawiązały kontakt z nauczycielkami i kolegami ze swoich grup. Miały też przedsmak wesołych zabaw i zaj깇, które czekają je w ciągu roku szkolnego. Mamy nadzieję, że te spotkania uczynią proces adaptacji sprawniejszym, szybszym i łagodniejszym.
Wspaniałego, pełnego radości i pasji roku szkolnego 2019/20 życzymy naszym rekrutom oraz bardziej doświadczonym przedszkolakom.
---------------------------------------------------------
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU
Niezapominajki, Szafirki i Bratki pożegnały przedszkole w piątek 28.06.2019 r.. Najstarsze dzieci: Niezapominajki i czworo Bratków - już na zawsze, choą‡ obiecały, że będą odwiedzaą‡ przedszkole, a młodsze na czas wakacji. Zanim jednak nastał czas wakacji w naszej sali gimnastycznej odbyło się niezapomniane taneczne show i wyjątkowy występ starszaków. Po nim Pani Dyrektor wręczyła dyplomy ukończenia przedszkola i książeczki naszym absolwentom, którzy podczas swojego ostatniego przedszkolnego pokazu udowodnili, że świetnie nadają się na uczniów. Życzymy im mnóstwa szkolnych sukcesów, a wszystkim przedszkolakom wspaniałego, bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku.
PIKNIK RODZINNY
Wyjątkowa uroczystośą‡ odbyła się w naszym przedszkolu w sobotę 8 czerwca. W tym dniu przedszkolaki w szczególnej bajkowej scenerii przygotowały swoim bajecznym rodzicom Dzień Mamy i Taty. W bajkowej krainie było mnóstwo dobrych wróżek i czarodziei, rycerzy, dam i księżniczek. Zjawiła się też Baba Jaga z Jasiem i Małgosią. Zawitał nawet Smok i Wilk z Czerwonym Kapturkiem… Jednym słowem wszystkie bajkowe postacie stawiły się na to spotkanie, by tego co najlepsze życzyą‡ ukochanym rodzicom. Po wyjątkowym występie przedszkolaki wręczyły gościom magiczne upominki. Mamy otrzymały różdżki, a Tatusiowie czarodziejskie kapelusze. Moc tych prezentów sprawiła, że wszystkie dzieci w mgnieniu oka stały się bardzo grzeczne ;)
Po wspólnym tańcu dzieci miały możliwośą‡ wyhasaą‡ się na dmuchańcach, pomalowaą‡ buźki i wspólnie z rodzicami posmakowaą‡ grillowanych kiełbasek. Nasz Piknik Rodzinny zakończył się wręczeniem upominków dzieciom, które przecież nie tak dawno, bo 1 czerwca miały swoje święto…
Mamy nadzieję, że wspaniała, piknikowa zabawa na długo pozostanie w pamięci uczestników.
OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA 2019
10 czerwca wszystkie przedszkolaki już kolejny raz wzięły udział w sportowej rywalizacji, która na dobre zagościła w kalendarzu przedszkolnych imprez. Ta niezwykła Olimpiada w tym roku była szczególna, ponieważ zainaugurował ją pokaz tańca najmłodszych uczestników, należących do szkoły tańca i zabawy Dance & Fun. Wspaniałe układy choreograficzne zostały nagrodzone gromkimi brawami rodziców i pozostałych przedszkolaków.
Kolejnym wydarzeniem był bieg o Puchar Dyrektora. Wystartowały w nim wszystkie przedszkolaki. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
- 3-4-latki - dziewczęta
I miejsce- Izabela Pomorska
II miejsce- Alicja Borowik
III miejsce- Maja Domańska
- 3-4-latki - chłopcy:
I miejsce- Szymon Sobieszczuk
II miejsce- Ksawery Rydz
III miejsce- Antoni Knigawka
-5-6-latki-dziewczęta:
I miejsce- Paulina Panasiuk
II miejsce- Martyna Bodo
III miejsce- Julia Knigawka
-5-6-latki chłopcy:
I miejsce- Filip Maksymiuk
II miejsce- Michał Guz
III miejsce- Mateusz Kruk
Po raz pierwszy podczas Olimpiady zorganizowany został trójbój lekkoatletyczny starszaków. Miejsca na podium zajęli:
Dziewczęta:
I miejsce- Martyna Sterniczuk
II miejsce- Magdalena Gawryluk
III miejsce- Martyna Bodo
Chłopcy:
I miejsce- Michał Guz
II miejsce- Filip Maksymiuk
III miejsce- Cezary Łozak
Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły także w licznych konkurencjach sportowych, znakomicie się przy tym bawiąc. Niemal trzy godziny wrażeń i wspaniałej zabawy zakończyło się wręczeniem przez Panią Dyrektor Katarzynę Krawczyk i Panią Dorotę Tarkowską- nauczyciela wychowania fizycznego- pamiątkowych dyplomów i medali.
Dziękujemy Pani Dorocie i uczniom Szkoły Podstawowej za wspaniałą organizację imprezy i promowanie aktywności fizycznej.
Wycieczka do Białej Podlaskiej
Starsze przedszkolaki podczas czwartkowego wyjazdu do Białej Podlaskiej (16 maja 2019) spędziły wyjątkowe i niezapomniane chwile.
Niezapominajki wzięły udział w zajęciach Biblioteki Barwnej. Najpierw zwiedziły wszystkie jej kolorowe zakamarki, a potem świetnie bawiły się na warsztatach rytmiczno-muzycznych zorganizowanych pod hasłem: „W barwnym rytmie”. Bratki natomiast zwiedziły redakcję Słowa Podlasia, gdzie miały niepowtarzalną okazję poznaą‡ tajniki powstawania tygodnika. Obie grupy uczestniczyły także w lekcji muzealnej, nt. dawnych zawodów naszego regionu, o których opowiedział pracownik Muzeum Południowego Podlasia. Dzieci miały możliwośą‡ dowiedzieą‡ się czym zajmował się m.in. kołodziej, bednarz, kowal czy garncarz. Rozwój technologii, pędzący postęp sprawiają, że te i wiele innych zawodów odchodzi w zapomnienie, a wiedza o nich powinna byą‡ przekazywana młodym pokoleniom , jako częśą‡ naszej jeszcze niezbyt odległej historii.
Wycieczkę zakończył posiłek w restauracji Mc Donald’s. Nasycone wiedzą i smakołykami, zadowolone i rozemocjonowane przedszkolaki wróciły do Małaszewicz.
„Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem!”
Dzień Ziemi to wyjątkowe święto, które powinno byą‡ dla wszystkich ludzi momentem zadumy nad nieprzemyślaną działalnością człowieka oraz inspiracją do podjęcia działań na rzecz naszej planety. Po raz pierwszy obchodzono je w Stanach Zjednoczonych 22 kwietnia 1970 roku. Od tej pory co roku, właśnie 22 kwietnia Przyjaciele Ziemi w dniu jej święta- robią coś, aby Ziemia stała się piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich jej mieszkańców.
Tym razem z niewielkim opóźnieniem, tzn. 25.04 wszystkie grupy przedszkolne spotkały się na zajęciach warsztatowych, aby wspólnie pogłębiaą‡ wiedzę na temat uroków Ziemi, aby uczyą‡ się rozpoznawaą‡ i doceniaą‡ skarby, które ofiarowuje nam nasza planeta oraz po to, by uczyą‡ się o nią dbaą‡ i wyrazią‡ protest przeciwko dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska przez nierozważną działalnośą‡ człowieka. Po warsztatach Niezapominajki, Bratki i Szafirki wyruszyły w ekologicznym pochodzie ulicami Małaszewicz, by również każdy z napotkanych mieszkańców mógł wziąą‡ przykład z małych ekologów i się zastanowią‡, co może zrobią‡ w swoim najbliższym otoczeniu, aby ulżyą‡ Ziemi i zaprzyjaźnią‡ się z nią.
Wiosna w sztuce ludowej
Obecny rok został ogłoszony rokiem kultury ludowej w powiecie bialskim. Jest to niezwykle ważna inicjatywa, gdyż mobilizuje różne instytucje do dbałości o nasze dziedzictwo kulturowe. Jednym z działań podjętych przez nasze przedszkole jest zorganizowanie wystawy tematycznej pod hasłem WIOSNA W SZTUCE LUDOWEJ.
Początek wiosny był od zawsze wyczekiwanym momentem w tradycyjnej kulturze. Czasowi temu towarzyszyły niezwykłe, prawie magiczne praktyki, mające zapewnią‡ powodzenie w uprawie ziemi, w życiu rodzinnym. Ludzie na podstawie pogody wróżyli jak obfite będą plony, kukanie kukułki miało wywróżyą‡ ilośą‡ potomstwa lub długośą‡ życia, a widok lecących bocianów zwiastował sukcesy w życiu osobistym.
Mądrości ludowe mają wiele do powiedzenia na temat wiosny, a przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie pozwala nam zachowaą‡ tożsamośą‡ narodową, jak i utrwalią‡ wiele cennych spostrzeżeń na temat świata. Przysłowia wiosenne zawierają bowiem wiele prognoz meteorologicznych oraz rad dotyczących czasu rozpoczynania i kończenia prac gospodarskich. Dzięki nim przechowujemy informacje na temat dawnych zwyczajów i realiów życia. Zachęcamy do refleksyjnego zapoznania się z ludowymi mądrościami wyeksponowanymi w kąciku WIOSNA W PRZYSŁOWIACH.
Budząca się do życia przyroda chyba od zawsze była dla ludzi inspiracją do tworzenia sztuki, zdobienia przedmiotów codziennego użytku. Wiosenne motywy, wyraziste kolory, jakie dawniej można było podziwiaą‡ w wiejskich domostwach dziś także mogą zachwycią‡ swoim urokiem. Ludowe rękodzieło jest obecnie szczególnie cenione. Piękne hafty, szydełkowe wzory, wyroby tkackie, wyroby z wikliny czy zdobione ręcznie gliniane naczynia nabierają znaczenia wyjątkowych dzieł. W nich zaklęta jest dusza dawnej polskiej wsi. Zachęcamy wszystkich odwiedzających nasze przedszkole do zatrzymania się , uważnego spojrzenia, poświęcenia chwili na obejrzenie naszej wystawy tematycznej pod hasłem WIOSNA W SZTUCE LUDOWEJ.
POWITANIE WIOSNY
Nadejście nowej pory roku - wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowią‡ dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Dzieci we wszystkich grupach poznawały zwiastuny wiosny, wykonywały prace plastyczne o tematyce wiosennej, prowadziły obserwacje przyrodnicze.
Witając wiosnę 21 marca przedszkolaki mogły wykorzystaą‡ zdobyte już podczas zaj깇 wiadomości. Pani Wiosna w każdej z sal zostawiła list do dzieci z prośą o pomoc. Wszystkie przedszkolaki zebrały się przed budynkiem, aby wyruszyą‡ w wiosennym pochodzie i głosią‡ mieszkańcom Małaszewicz nadejście wiosny. Jakież było ich zdumienie i radośą‡, gdy w oddali pojawiła się Zielona Pani Wiosna. Idąc jej śladem przedszkolaki zbierały pozostawiane przez nią koperty z zadaniami do wykonania. Wspaniale poradziły sobie z rozpoznawaniem pierwszych wiosennych kwiatów, czy ptaków, doskonale zaśpiewały wiosenną piosenkę i rozwiązały niełatwe zagadki. Najwięcej radości sprawiła przedszkolakom paczka pozostawiona przez Panią Wiosnę na poczcie. Po powrocie do przedszkola okazało się, że były w niej niespodzianki do przedszkolnych kącików przyrody. Na zakończenie każdy uczestnik zabawy otrzymał pamiątkowy dyplomik POSZUKIWACZA WIOSNY.